1553801370_note


Znaczenie słowa:
Karate
Kara - pusty,
Te-ręka.

Znaczenie słowa
kyokushin
Nazwa kyokushin pochodzi od japońskich słów:
kyoku – biegun, ekstremum, najwyższa ranga;
shin – prawda, prawdziwość, rzeczywistość.
Słowo "kyokushin" tłumaczone jest najczęściej jako ekstremum prawdy, dążenie do poznania prawdy, zaś nazwa Kyoku-shin-kai oznacza stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy. W wolnym tłumaczeniu również droga ku prawdzie.

Kanku
to symbol Karate Kyokushin. Inspiracją do jego stworzenia było kata Kanku (w tłumaczeniu "obserwacja nieba") , w którym ręce wzniesione są do góry, przed sobą, a dłonie ułożone są w taki sposób, że kciuki i opuszki palców wskazujących stykają się tworząc symbol kanku.
Ostre wierzchołki (utworzone przez stykające się opuszki palców wskazujących na górze i kciuków na dole) oznaczają szczyty, skrajność, dążenie do osiągnięcia apogeum swoich możliwości.
Szerokie odcinki (między podstawą kciuka i palca wskazującego) symbolizują siłę, którą rozwijamy przez ciężki trening.
Środkowe koło (odniesienie do otwartej przestrzeni utworzonej pomiędzy dłońmi, przez którą obserwujemy niebo) jest wyrazem nieskończonej głębi.
Kanku wpisane jest w okrąg, co ma wyrażać ciągłość, okrężny ruch czyli nieustanne dążenie do perfekcji i nieustawanie w treningach. "Droga Budo zaczyna się w punkcie, a kończy na okręgu."

Kokoro
Kokoro symbolizuje jedność i równomierny rozwój ciała, umysłu oraz umiejętności i zdolności, co stanowi istotę samorozwoju w duchu Budo. Nie wystarczy opanować samej techniki walki i wyćwiczyć swoje ciało. Równie ważny jest rozwój umysłu i samoświadomości. Najpierw wzmacniamy i rozwijamy swoje ciało, następnie opanowujemy i doskonalimy techniki i przez ten cały czas wkraczamy na coraz wyższy poziom samoświadomości. Każdy z tych elementów osobno niewiele znaczy, dopiero poprzez integralność wszystkich trzech aspektów możemy najlepiej wykorzystać swoje możliwości.

Kanji
Kanji to element pisma japońskiego, znak kaligraficzny oznaczający jakieś słowo. Kanji to oficjalne znaki Kyokushin i Shinkyokushin. Umieszczane są z przodu karategi po lewej stronie.
Cytat dnia

Czy choćby najmniejsze osiągnięcie warte jest radości, jeżeli jego zdobyciu nie towarzyszyły ból i łzy?
Sosai Masutatsu Oyama

Czym jest karate?

Karate to japońska sztuka walki rozwinięta z systemów chińskich, będąca sposobem samoobrony nieuzbrojonej osoby, wykorzystującym techniki uderzeń i kopnięć.

Losowe zdjęcia

Urząd Miasta Nowy Targ
Stowarzyszenie finansowane przez Urząd Miasta Nowy Targ
Wspierają nas: