2049779958_note
Początki Karate Kyokushin w Nowym Targu sięgają lat 70-tych, kiedy to w 1979 r. Andrzej Krawontka 4 dan ( wtedy posiadacz 3 kyu) przyjechał z Nowego Sącza do Nowego Targu i założył filię Nowosądeckiego Klubu Karate Kyokushin.Członkowie Klubu Nowosądeckiego trenujący w Nowym Targu zdobywali miejsca medalowe na turniejach rangi okręgowej i krajowej.

Instruktorami i zarazem zawodnikami karate w Nowym Targu w latach 80-tych byli m.in. Janusz Górowski, Stanisława Molek , Marian i Janusz Rapaczowie, Franciszek Kolasa.Od 1994 r. treningi prowadzone są przez Franciszka Kolasę i Ewę Pawlikowską, nadal jednak pod barwami Nowosądeckiego Klubu. Od 1996 roku Ewa Pawlikowska rozpoczyna karierę zawodniczą zdobywając I miejsce w Mistrzostwach Polski w kat. do 62 kg. Tydzień po zdobyciu Mistrzostwa Polski zostaje powołana do Kadry Narodowej, a następnie wytypowana do składu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w greckim Volos, gdzie 26 maja 1996 r. po raz pierwszy zdobywa Mistrzostwo Europy. Ewa zdobywając I miejsce na ME zostaje powołana przez Europejską Organizację do reprezentacji Europy w wagowych Mistrzostwach Świata w japońskim Tokio. Tam również zdobywa najwyższe podium. Przez następne lata Ewa Pawlikowska osiąga następne sukcesy zdobywając kolejne Mistrzostwa Polski, Europy i Świata. W 1999 r. bierze udział w Mistrzostwach Ameryk w kategorii –55 kg. zdobywając I miejsce a następnie zdobywa tytuł Yokozuna wygrywając z mistrzynią kategorii ciężkiej. Tytuł ten osiąga w kolejnych dwóch latach.

W 2000 roku w rozmowach pomiędzy Franciszkiem Kolasą i Ewą pojawia się pomysł założenia klubu karate Kyokushin w Nowym Targu. Ostatecznie w 2002 roku powstaje Stowarzyszenie Sportowe Karate „YOKOZUNA” w Nowym Targu zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, którego założycielami są Ewa Pawlikowska, Franciszek Kolasa, Maciej Sroka, Władysław Bylina oraz Krystyna Mikulska. Prezesem Stowarzyszenia zostaje Franciszek Kolasa a vice-prezesem ds. szkoleniowych Ewa Pawlikowska. W 2003 roku Stowarzyszenie uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego. SSK Yokozuna od początku swojej działalności posiada Licencję Polskiego Związku Karate na prowadzenie zajęć sportowych w zakresie dyscypliny karate Kyokushin.Członkowie Stowarzyszenia szkoleni są przez wielokrotną Mistrzynię Polski, Europy i Świata, instruktora karate Ewę Pawlikowską 4 dan, posiadającego wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć sportowych (oraz licencję pilota) Franciszka Kolasę 1 dan, Macieja Srokę 2 dan, Jana Walkosza 1 Kyu i Adama Srokę 2 Kyu.

Zajęcia karate prowadzone są w oparciu o zasady japońskich samurajów – dyscyplina, poszanowanie dla innych, skupienie oraz umiejętność pokonywania własnych słabości.

Cytat dnia

Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości.
Sosai Masutatsu Oyama

Czym jest karate?

Karate to japońska sztuka walki rozwinięta z systemów chińskich, będąca sposobem samoobrony nieuzbrojonej osoby, wykorzystującym techniki uderzeń i kopnięć.

Losowe zdjęcia

Urząd Miasta Nowy Targ
Stowarzyszenie finansowane przez Urząd Miasta Nowy Targ
Wspierają nas: