2049779958_note
Początki Karate Kyokushin w Nowym Targu sięgają lat 70-tych, kiedy to w 1979 r. Andrzej Krawontka 4 dan ( wtedy posiadacz 3 kyu) przyjechał z Nowego Sącza do Nowego Targu i założył filię Nowosądeckiego Klubu Karate Kyokushin.Członkowie Klubu Nowosądeckiego trenujący w Nowym Targu zdobywali miejsca medalowe na turniejach rangi okręgowej i krajowej.

Instruktorami i zarazem zawodnikami karate w Nowym Targu w latach 80-tych byli m.in. Janusz Górowski, Stanisława Molek , Marian i Janusz Rapaczowie, Franciszek Kolasa.Od 1994 r. treningi prowadzone są przez Franciszka Kolasę i Ewę Pawlikowską, nadal jednak pod barwami Nowosądeckiego Klubu. Od 1996 roku Ewa Pawlikowska rozpoczyna karierę zawodniczą zdobywając I miejsce w Mistrzostwach Polski w kat. do 62 kg. Tydzień po zdobyciu Mistrzostwa Polski zostaje powołana do Kadry Narodowej, a następnie wytypowana do składu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w greckim Volos, gdzie 26 maja 1996 r. po raz pierwszy zdobywa Mistrzostwo Europy. Ewa zdobywając I miejsce na ME zostaje powołana przez Europejską Organizację do reprezentacji Europy w wagowych Mistrzostwach Świata w japońskim Tokio. Tam również zdobywa najwyższe podium. Przez następne lata Ewa Pawlikowska osiąga następne sukcesy zdobywając kolejne Mistrzostwa Polski, Europy i Świata. W 1999 r. bierze udział w Mistrzostwach Ameryk w kategorii –55 kg. zdobywając I miejsce a następnie zdobywa tytuł Yokozuna wygrywając z mistrzynią kategorii ciężkiej. Tytuł ten osiąga w kolejnych dwóch latach.

W 2000 roku w rozmowach pomiędzy Franciszkiem Kolasą i Ewą pojawia się pomysł założenia klubu karate Kyokushin w Nowym Targu. Ostatecznie w 2002 roku powstaje Stowarzyszenie Sportowe Karate „YOKOZUNA” w Nowym Targu zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, którego założycielami są Ewa Pawlikowska, Franciszek Kolasa, Maciej Sroka, Władysław Bylina oraz Krystyna Mikulska. Prezesem Stowarzyszenia zostaje Franciszek Kolasa a vice-prezesem ds. szkoleniowych Ewa Pawlikowska. W 2003 roku Stowarzyszenie uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego. SSK Yokozuna od początku swojej działalności posiada Licencję Polskiego Związku Karate na prowadzenie zajęć sportowych w zakresie dyscypliny karate Kyokushin.Członkowie Stowarzyszenia szkoleni są przez wielokrotną Mistrzynię Polski, Europy i Świata, instruktora karate Ewę Pawlikowską 4 dan, posiadającego wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć sportowych (oraz licencję pilota) Franciszka Kolasę 1 dan, Macieja Srokę 2 dan, Jana Walkosza 1 Kyu i Adama Srokę 2 Kyu.

Zajęcia karate prowadzone są w oparciu o zasady japońskich samurajów – dyscyplina, poszanowanie dla innych, skupienie oraz umiejętność pokonywania własnych słabości.

Cytat dnia

Nie jest trudno pokonać w walce byka. Nawet 800 kilogramowego. Istnieje jednak pewien warunek – nie można się go bać.
Sosai Masutatsu Oyama

Czym jest karate?

Karate to japońska sztuka walki rozwinięta z systemów chińskich, będąca sposobem samoobrony nieuzbrojonej osoby, wykorzystującym techniki uderzeń i kopnięć.

Losowe zdjęcia

Urząd Miasta Nowy Targ
Stowarzyszenie finansowane przez Urząd Miasta Nowy Targ
Wspierają nas: