640865806_note

W dniu 7 kwietnia 2013 r. na hali sportowej w Gimnazjum w Łukowicy, odbył się V Regionalny Turniej Karate Kyokushin o puchar Wójta Gminy Łukowica - Czesławy Rzadkosz, która osobiście dokonała otwarcia Turnieju.

Turniej zorganizowany został przez Dojo Łukowica Nowosądeckiego Klubu Karate Kyokushin. Sędzią głównym była wielokrotna Mistrzyni Świata, Europy oraz Polski sensei Ewa Pawlikowska (IV dan) z Nowego Targu. Sponsorami turnieju byli: Urząd Gminy Łukowica, firma Unimat Łącko, Alkam, Piekarnio-ciastkarnia Józefa Niki z Nowego Sącza oraz Dariusza Wielocha.

W zawodach wzięło udział ponad 120 zawodników i zawodniczek z 7 ośrodków : Nowy Sącz, Nowy Targ, Stary Sącz, Łukowica,Gorlice, Bukowno (Olkusz) oraz Wieliczka.
9. Sensei Krzysztof Kopciowski –1 dan - Wieliczka
10. Sempai Jan Walkosz –2 kyu – Nowy Targ.
11. Sempai Konrad Kopciowski –3 kyu - Wieliczka

Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach kata i kumite (leki kontakt dzieci, semi kontakt młodzicy i juniorzy oraz full kontakt seniorzy).6 kategoriach kata oraz 11 kategoriach kumite (walka) w tym kumite seniorek oraz seniorów.

11 osobowa reprezentacja Stowarzyszenia Sportowego Karate Yokozuna w Nowym Targu bardzo dobrze wypadła w turnieju zdobywając dla Yokozuny 27 punktów.
Startowali:
- Mateusz Kowalski - kumite lekki kontakt dzieci chłopców i kata (do rocznika 2001)
- Piotr Urbański - kumiite lekki kontakt dzieci chłopców i kata(do rocznika 2001)
- Michał Stachowiec – kumite lekki kontakt dzieci chłopców i kata(do rocznika 2001)
- Weronika Stachowiec- kumite lekki kontakt dziewczynki i kata (do rocznika 2001)
- Maksymilian Rapacz - kumite lekki kontakt dzieci chłopców i kata (do rocznika 2001)
Patrycja Nykaza – kumite lekki kontakt dziewczynki i kata (do rocznika 2001)
Julia Nykaza - kumite lekki kontakt dziewczynki i kata (do rocznika 2001)
- Bartłomiej Ryt - kumite lekki kontakt chłopców i kata (rocznik 2000-1999)
- Kacper Kulpa – kumite lekki kontakt chłopców i kata (rocznik 2000-1999)
- Kacper Kowalski – kumite semi kontakt juniorów i kata
- Wojciech Domalik – kumite młodzieżowców

Najlepiej spisali się
- Maksymilian Rapacz zdobywając I miejsce w kata (na 40 zawodników w tej konkurencji) oraz I miejsce w kumite lekki kontakt +40 kg. W pierwszej walce Maksym spotkał się z dużo większym i cięższym przeciwnikiem z Wieliczki – Piotrem Kmiecikiem. Walka nie była łatwa, ale Maksym poradził sobie bardzo dobrze i przeszedł do ósemki. W ósemce stoczył walkę z Antonim Woźniakiem z Wieliczki, z którym wygrał przed czasem przez Ippon. Również walka półfinałowa nie sprawiła Maksymowi większego problemu i przed czasem pokonał Wiktora Króla z Nowego Sącza. Najcięższą walkę Maksym stoczył w finale z zawodnikiem z Nowego Sącza Sebastianem Bętkowskim. Dopiero po dogrywce sędziowie wskazali zwycięstwo Maksyma.
W tej samej kategorii wiekowej w wadze niższej -40 kg dobrze również spisali się:
- Kamil Mokracki, który walki eliminacyjne i walkę półfinałową wygrał przed czasem zdobywając Ippon. W walce finałowej spotkał się Grzegorzem Janikiem ze Starego Sącza , który ostatecznie okazał się lepszym od Kamila i zdobył najwyższe podium, a Kamil uplasował się na II miejscu. W kata Kamil uplasował się na 14 miejscu.
- Mateusz Kowalski bez problemu wygrał walkę eliminacyjną z Jakubem Żółtawskim oraz ćwierćfinałową z Bartłomiejem Guzikiem (obaj z Wieliczki), w walce półfinałowej musiał jednak uznać wyższość przeciwnika Grzegorza Janika ze Starego Sącza , z którym przegrał o wejście do finału, a w walce o III miejsce nie pozostawił Michałowi Dyrkowi złudzeń, że to jednak on jest lepszy i ostatecznie wygrał walkę o III miejsce. Z kolei w kata Mateusz przeszedł do 2 rundy i ostatecznie zajął 10 miejsce.
-Piotr Urbański, który tym razem miał mniej szczęścia w kumite, ale nadrobił w kata i wywalczył II miejsce tuż za Maksymem
- Michał Stachowiec , który wiekowo był młodszy od swoich przeciwników o 3 lata i wagowo był lżejszy co stawiało go w gorszej sytuacji i. Michał jednak wykazał się w walce z cięższym i większym przeciwnikiem dużą walecznością i odwagą. W kata Michał zajął 17 miejsce na 40 zawodników.
W kategorii wiekowej do 2001 kumite lekki kontakt open również dziewczyny pokazały , że nie są gorsze od chłopaków. Patrycja Nykaza zajęła I miejsce wygrywając kolejno z Dominiką Lachowską z Nowego Sącza, Flanek Wiktorią z Wieliczki , a w finale pokonała Katarzynę Kozieł z Bukowna. W kata Natalia uplasowała się tuz za podium zajmując 4 miejsce. W tej samej kategorii wystartowała Julia Nykaza młodsza o dwa lata siostra Patrycji, która w pierwszej walce wygrała ze starszą o 2 lata i znacznie cięższą i wyższą zawodniczką z Nowego Sącza Aleksandrą Szadek. Niestety Julia miała same wielkie zawodniczki i walce półfinałowej spotkała się z „wielką” Katarzyną Kozieł z Bukowna. Pomimo dużych różnic gabarytowych Julia nie odpuszczała ani na chwilę swojej przeciwniczce, jednak zdobyty przez Katarzynę na samym początku walki punkt zadecydował o przegranej Julii i ostatecznie Julia uplasowała się na 4 miejscu, natomiast w kata zajęła miejsce 7. Również w tej kategorii wystartowała Weronika Stachowiec, która w walce eliminacyjnej spotkała się z Weroniką Błachaniec ze Starego Sącza. Walka obu Weronik była bardzo zacięta i wyrównana. Z uwagi, że w walkach eliminacyjnych nie ma dogrywek sędziowie musieli wskazać werdykt i ocenili, że do następnej walki powinna przejść przeciwniczka Weroniki Stachowiec. Z kolei w kata Weronika uplasowała się na 12 miejscu.

W starszej kategorii wiekowej w kumite lekki kontakt chłopców wystartowali : Bartłomiej Ryt oraz Kacper Kulpa. Obaj po wygranych walkach eliminacyjnych stoczyli zacięte walki w ćwierćfinale. Niestety tym razem obaj musieli pogodzić się z przegraną, a w kata uplasowali się kolejno : Bartek na 11 miejscu, a Kacper na 19.

W kategorii kata juniorów i kumite juniorów semi kontakt wystartował Kacper Kowalski. W kata Kacper nie miał sobie równych. Eliminacje przeszedł najlepiej ze startujących w tej kategorii i w finale pokazał kolegom, że to on jest najlepszy. Z kolei w kumite nie miał tyle szczęścia . W walce do półfinału trafił na cięższego przeciwnika Dawida Dudę ze Starego Sącza, z którym stoczył zaciętą i wyrównaną walkę. Niestety werdyktem sędziowskim 3 do 2 sędziowie uznali zwycięstwo Dawida.

W turnieju już jako senior wystartował Wojciech Domalik – kategoria open . Były to jego pierwsze zawody w kumite full kontakt seniorów. Wojtkowi szło całkiem dobrze. Pierwszą zwycięską walkę stoczył z zawodnikiem ze Starego Sącza Robertem Dudą. W drugiej o wejście do finału spotkał się ze starszym zawodnikiem z Łukowicy Markiem Hajdukiem, który bardzo zacięcie bronił „ rodzinnych murów” i pokazał Wojtkowi, że „u siebie” on jest najlepszy. Ostatecznie Wojciech Domalik zajął 4 miejsce .

Puchar Wójta Gminy Łukowica ostatecznie przypadł drużynie z Nowego Sącza, która uzyskała łącznie 45 punktów. Kolejne miejsca zdobyły odpowiednio drużyny: Nowy Targ 27 punktów, Bukowno-Olkusz 24 punkty, Łukowica 17 punktów, Gorlice 9 punktów oraz Wieliczka 8 punktów.

Udział w turnieju pokryty został częściowo z dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Nowy Targ.